Doporučujeme

Hantyl

Hantyl

Pomôžem vám rozhodnúť sa a nájsť správnu cestu životom. Více »

Další kartářky online
Kartářka Zuzana

Zuzana

Osobný kód 163

Jasnovidka Diana

Diana

Osobný kód 157

Kartářka Emilia

Emilia

Osobný kód 155

Kartářka Zdena

Zdena

Osobný kód 165

Holistická medicína

Čo je holistická medicína? Samotné slovo „holistika“ je gréckeho pôvodu a označovalo filozofický smer „zjednotenia“ alebo uspôsobenia vecí tak, aby sa dostali do harmónie.

Holistická medicína

Týmto je pomenovaná i tá časť medicíny, ktorá sa nezaoberá iba údržbou tela a telesných orgánov, ale berie do úvahy celistvosť, teda človeka ako celok, ktorý pozostáva z tela, ducha a duše. Len keď budú tieto tri zložky v harmónii, možno tvrdiť, že telo nemá dôvod napadnúť žiadna vážna choroba, či psychická, nervová, alebo iná. Už v šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa uvažovalo, že človek ochorie pravdepodobne vtedy, keď sa podceňuje, má depresívne, pesimistické myšlienky, prípadne si v duchu „privoláva“ strachom a zbytočnými obavami to, čoho sa vôbec nemusí stať. Napokon sa však stane.

Pamätám sa na prípad, kedy sa dievčina natoľko trápila z nenaplnenej lásky, respektíve pre odmietnutie jej citov priateľom, že ju zabila praobyčajná nádcha. Na mieste bude teda otázka, či bola nádcha skutočne taká „obyčajná“ alebo „neškodná“? V inom prípade neúcta a pohŕdanie sebou vyústilo do karcinogénneho ochorenia, a toto následne skončilo úmrtím. Je teda postoj voči sebe dôvodom takej vážnej choroby, ako rakovina, a súvisí s pocitmi, postojmi..., a čím ešte? Nuž, keď sa zamyslíme nad tým, čo jeme, nad spôsobom, ako dýchame a nad tým, koľko tekutín (čistej vody) prijmeme ako samozrejmosť do tela, potom zistíme, že nie je všetko také samozrejmé alebo jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Začnime od dýchania

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či dýchate správne, zhlboka, alebo len tak, takmer nijako, povrchne, často zívate, býva vám nanič, zvykne sa vám točiť hlava, možno máte aj hypoglykémiu, ba možno únavový syndróm?

Nuž, poďte sa teda naučiť najzákladnejšie dýchanie:

Premyslite si, ktorú trasu zhruba po rovine dokážete prejsť peši takmer rovnakým tempom. Potom si premyslite, akou „rýchlosťou“ pôjdete. Malo by to byť mierne tempo. Začnite počítať nádych na 4 kroky. Potom na dva kroky dych zadržte a vydychujte tiež na 4 kroky. Opäť zadržte dych na dva kroky. Cvičenie opakujte minimálne sedemkrát, najlepšie, ak vydržíte do cieľa vašich krokov. Cvičenie robte spočiatku raz denne, po týždni skúste aj dva – trikrát denne. Uvidíte, ako sa vám všeličo v organizme nečakane zlepší, dokonca i pamäť, výkon, vnútorná energia…

Iný typ dýchania môžete robiť tesne pred spaním, keď si pohodlne ležíte na posteli a možno máte pocit, že sa vám veľmi nechce zaspať. Ľahnite si na chrbát a zhlboka sa nadýchnite tak, aby ste mali pocit, že ste najskôr vzduchom naplnili nohy, potom brucho, hrudník, ruky, hrdlo i hlavu. Dych zadržte na dve – tri sekundy, a vydychujte, najskôr z hlavy, hrdla, rúk, hrudníka, brucha a nôh. Opäť na dve – tri sekundy zadržte dych. Opakujte minimálne trikrát, nie viac ako sedemkrát. Isto dobre zaspíte, váš nočný oddych bude kvalitný, budete sa cítiť dobre.