Kartářka Kavena

Kavena

Osobný kód 169

Jasnovidka Diana

Diana

Osobný kód 157

Kartářka Zdena

Zdena

Osobný kód 165

Kartářka Večernice

Večernice

Osobný kód 304

Desať stupňov k trvalej láske (4. časť)

Stretol sa Janíčko s Marienkou. Preskočila povestná iskra. Zaľúbili sa jeden do druhého. Prešli určitým stupňom vzájomného spoznávania sa. Rozhodnú sa žiť spolu šťastne, až kým ich smrť nerozdelí...

Desať stupňov k trvalej láske (4. časť)

Inak povedané, partneri si definovali svoj vzťah, prekonali prvé zaváhania, krízu odcudzenia a úžas nad tým, že sú zrazu rozdielni. Prekonali aj ostych a zábrany hovoriť o svojom detstve, o svojich negatívnych rysoch, ktoré zdedili, či odkopírovali od predkov. Prijali fakt, že aj to zlé ich formovalo. Niektorí dokonca z lásky k partnerovi i z úcty k vzťahu, navštívili terapeuta, aby odstránili bloky z minulosti, ktoré boli brzdou vzťahu, aj napriek tomu, že predtým tvrdili, že by k „cvokárovi“ nikdy nešli.

Všetko bude už len v poriadku?

Nastávajú všedné dni spolužitia. Marienka sa raz ráno prebudí a Janko ju zrazu vidí triezvymi očami ako strapatú, neupravenú ženu. Janíčkovi zasa strašne smrdí z úst. Zhon v práci, dnes idem na to dôležité stretnutie, musím sa dobre oholiť. Úcta ku klientovi to vyžaduje… Tá Mara je v kúpeľni tak dlho! Vyšla odtiaľ vyfintená. Keby ťa videli v práci, ako vyzeráš po prebudení… Poriadkumilovná Marka si zas v robote sťažuje na ten večný „bordel“, ktorý necháva Jano po sebe… Ešteže nám to klape v posteli, inak by som si hľadala niekoho iného…

Je možné vzťah vrátiť späť, na ten krásny začiatok?

Nie, nedá sa, ale môžete dosiahnuť niečo lepšie! Za podmienok, že obaja chcete! V láske je to niekedy tak, ako keď nám na konci leta zachutí burčiak a my sa ho z chuti napijeme. Podľahneme jeho sladkej chuti a omámeniu, až nám je napokon zle. Na začiatku sme očarení sladkosťou zaľúbenia a výbuchmi nekontrolovaných vášní. Po nich prichádza vytriezvenie. Vzťah musí dozrieť pomaly, ako staré víno. Čím je staršie, tým je viac oceňované. Pri jeho ochutnávaní nachádzame každým rokom inú chuť, čo nás prekvapuje. Je však potrebné sa o neho od počiatku starať.

Pred rokmi ma milo prekvapil jeden vinársky majster. Na pozvanie jeho manželky som vstúpila do ich „vínneho sklípku“. Na povale mali čistú slamu, kde mali starostlivo a s láskou uložené strapce hrozna. Čakali tam na svoj čas celú zimu. Tak by sme si mali vyberať i my svojho partnera. Ak už srdcom spoznáme, že je to on, s ktorým chceme dozrieť a zostarnúť, čistou láskou, a pritom s trpezlivosťou je potrebné vyberať svoje slová a skutky voči nemu, aby sa nám krehký strapec vzťahu nepokazil. Je na ňom veľa bobuliek šťavnatého hrozna. To sú naše spoločné chvíle, ktoré nám boli dané a my sa tešíme na ochutnávanie zázračného, meniaceho sa nektáru spolužitia v dvojici.

Hrozno musí na slame dozrieť, trochu sa vysušiť a vydržať až do jari. Je to pre neho skúška kvality, či prežije studenú zimu. Nepotrebuje k tomu honosné prostredie, lebo dostalo veľkú silu od Slnka, tak ako my sme ju dostali Zhora. Číha však na neho nebezpečenstvo veľkého mrazu, rôzne plesne, hniloba a iní, často nepredvídaní škodcovia. Stane sa, že sa niektoré bobule musia vyhodiť, lebo by pokazili víno. Veci, ktoré vás rušia vo vzťahu, je potrebné pomenovať, nedržať ich v sebe, aby nepokazili neskoršie váš vzťah, lebo keď splesnivejú, časom nakazia aj ostatné, zdravé bobule. Nepomenované veci budú totiž po určitom čase v našej mysli skreslené a nebudú sa dať už tak jasne vysvetliť. Vy budete prežívať situácie pod iným vnímaním, čiže pod pachom plesne či hniloby, namiesto čistej vône Slnka. Na druhej strane, mrazivé slová z úst vášho partnera, ktoré sú občas potrebné, berte ako lekciu života. Skúste ich buď hneď pochopiť srdcom, alebo pomenovať a vysvetliť si ich verbálne. Hneď.

Nech Slnko denne nezapadne nad vaším hnevom.

Porozmýšľajte, či to, čo vám váš partner vyčíta, sa nedá u vás odstrániť. A tie vlastnosti, ktoré vám vadia na partnerovi? Dajú sa zvládnuť? Možno práve tá výbušnosť je súčasťou jeho osobnosti, bez ktorej by to už nebol on. Dokonca vás k nemu pritiahla, lebo vy ste naopak mierumilovný a pokojný človek. Veľkú dôležitosť je treba venovať tomu, aby ste sa neurazili, a pritom nemali potrebu tú kritiku, ktorá vyšla zo strany partnera, neopodstatnene vracať späť.

Prehadzovať si navzájom pichľavé poznámky a urážky ako horúci gaštan či pinpongovú loptičku, nevedie vzťah k ničomu dobrému.

Obidvaja partneri si majú uvedomiť, že v dlhodobom vzťahu dvoch milujúcich sa ľudí, je potrebné hľadať v prvom rade pozitíva na partnerovi a byť pritom objektívne ohľaduplným partnerom. Pokiaľ vám váš doplnok hovorí, čo mu na vás vadí, znamená to, že mu ešte záleží na vašom spoločnom vzťahu. Ak sa dostal váš vzťah do týchto dimenzií kritických výčitiek, hľadajte obaja, či je na vašom spolužití viac pozitívneho či negatívneho. Na čom chcete budovať spolužitie? Na pozitívach, či budete živiť a rozvíjať len negatíva, ktoré k ničomu dobrému nevedú? Ak vám záleží na partnerovi, bez urážky uvažujte o tom, čo vám on vyčíta. Nie je na tom kus pravdy?

Vyzdvihujte klady svojho vzťahu a naučte sa robiť si dobre

Vrátime sa k nášmu Jankovi s Marienkou. Marka si vopred, ešte večer, pripraví veci, aby sa ráno nezdržala v kúpeľni tak dlho a Janko si odpustí pred spaním tú cibuľu, alebo sa premôže a pôjde k zubárovi, aby mu ten odstránil príčinu zápachu z úst.

Skúste do vašich výčitiek na stranu partnera dať humor, alebo parafrázujte daný problém na tému z filmu či seriálu, ktorý ste spoločne pozerali. Pomôžu vám i rozprávky, len zapojte svoju fantáziu a hlavne treba chcieť byť ústretovým k partnerovi. Ak ste boli hrubí, ospravedlňte sa! Čím dlhšie budete v sebe držať zlosť na partnera, tým to bude horšie. Bude vás to denne mátať, dokonca sa vám bude zdať i ten nemožný kolega lepší, ako je váš muž či žena. Na druhej strane si začnete všímať aj na druhých ich negatívne vlastnosti a poviete si, že všetko je zbytočné a nikto vám nerozumie. Utvoríte si okolo seba tvrdú škrupinu, s ktorou sa bude dať veľmi ťažko pohnúť k ďalšiemu postupu na ceste k trvalej láske. Ženy v takom prípade čakajú na iného „princa na bielom koni“, alebo svojmu mužovi stále prízvukujú, že si mali vziať Pištu Hufnágela.

Ak svojho partnera neustále kritizujeme, púšťa to jedným uchom dnu a druhým von. Skúste ho za niečo pochváliť, uvidíte prekvapujúce reakcie! Aj dospelý človek potrebuje pozitívnu motiváciu a tou pochvala určite je!

Vyzdvihnutie pozitívnych vlastností vetou typu: „Si v tom stále dobrý!“, či: „Oceňujem to!“, urobí niekedy malé zázraky. Niekedy stačí úprimný úsmev alebo jemné pohladkanie. Ak sa dlhodobo nedostáva vášmu partnerovi žiadnej pozitívnej odozvy od vás, hľadá inde. Je to normálne. Tieto pozitívne reakcie lásky sú soľou vzťahu. Ak vás človek, ktorému ste sa intímne odhalili tak, ako nikomu inému, pochváli, zdvihne vám to sebavedomie. Začnete rozvíjať svoje talenty, na ktoré by ste inak zabudli. Napríklad budete znovu spievať, vyrábať hračky z dreva či písať básne. Zásadou dlhodobého vzťahu však nie je len žitie v pochvalách a pozeranie na svet cez ružové okuliare. Hovorte si i nepríjemné veci, ale bez výsmechu či zlosti. Partner ich tak ľahšie prijme od vás. Ak to len trochu ide, mali by pozitívne reakcie prevažovať nad negatívnymi.

Ste už pravdepodobne obaja dospelí. Nerobme si ilúzie, že dospelého jedinca prerobíme. Môžeme ho však kladne motivovať, aby rozvíjal svoje cnosti a presvetľoval svoje tiene.

Štatisticky je dokázané, že jedna výčitka má byť vyvážená piatimi povzbudeniami či pochvalami. Dobre o tom vedia pedagógovia, ako to funguje u detí. V každom z nás je kus dieťaťa, ktoré potrebuje pochvalu či ocenenie jeho práce. Človek, ktorý večne kritizuje, spôsobuje snáď i nevedome druhému presne pravý opak, než o čo mu práve ide. Na druhej strane ten, kto cíti, že je s láskou a pochopením kritizovaný, prijíma negatívne veci lepšie. V partnerstve je treba dať pozor, aby sme sa nevysmievali z nedostatkov nášho milovaného. Ak nám záleží na našom partnerovi, vytknime mu jeho nedostatky vážne. Humorné poznámky treba vyberať citlivo, aby nevyzneli sarkasticky. Človeka, ktorý vás ľúbi to obzvlášť bude bolieť. Treba dať pozor i na atmosféru, ktorá je v okamihu povedania negatívnej poznámky. Vášho partnera dobre poznáte a iste viete, kde by ste ho mohli najviac raniť. Môže byť teraz hoci aj ministrom, ale kdesi vo svojom vnútri je i malým chlapcom, ktorý sa bojí zlej známky z predmetu, ktorý nemá rád. Každý z nás má svoju Achilovu pätu. Nezneužívajte fakt, že ste možno jediný človek na svete, ktorý pozná najcitlivejšie miesto vášho partnera!

Ďalšou chybou v partnerstve je vyťahovanie starých hriechov a chýb. Spomínajte a vyzdvihujte radšej kladné stránky vášho partnerstva a hlavne to, čo ste hodnotné v minulosti zažili. Citlivo pouvažujte nad tým, či je vhodné hovoriť vety typu: „Niekedy si bol úplne iný...“.
Nebolo by lepšie povedať: „Ty máš ešte stále tú fotku v mobile, ktorú som ti poslal? To je milé prekvapenie!“ Iste to bude pre partnera výzvou, aby vám zase niečo originálne vyfotil a poslal.

Tvorte, zapájajte fantáziu a všímajte si denne pozitívne vlastnosti vášho partnera! Každý človek ich má!

V práci sa vám obom začne lepšie dariť, všimnú si to aj ostatní. Váš vzťah tak bude vyživovaný stále novou, tvorivou a čoraz viac zrelšou láskou. Z hrozna, ktoré prešlo zimou, treskúcim mrazom problémov a nepríjemných chvíľ, bude možné začať prešovať vzácnu voňavú šťavu. Neskôr vznikne drahocenné víno. Budete postupne a s radosťou spoznávať jeho krásnu vôňu, počúvať zvonivý zvuk štrngania dvoch pohárov (dva hlasy, ktoré spievajú pieseň lásky), a nakoniec len vy dvaja ochutnáte jeho originálnu nebeskú chuť.

Môj známy si svoje slamové víno vážil. Bolo pre neho natoľko neoceniteľné, že ho nepredával, hoci by ho iste dobre speňažil. Dodnes si vážim, že mi dali ochutnať z toho, priam božského nektáru, ktorý s takou láskou opatrovali. Tak asi chutí pravá láska, ktorá je pestovaná s veľkou úctou k partnerovi, vôľou byť spolu aj napriek prekážkam osudu, a napokon aj normálnych protirečení Marsu a Venuše.

Na záver

Tešte sa z prípravy vášho slamového vína. Nebojte sa poškodených bobuliek vášho vzťahu. Hnilobu či pleseň v zárodku odstráňte, aby sa nešírila ďalej. Berte do úvahy fakt, že muž a žena sú rozdielni. Ženy – Venuše, sú citlivé na sfarbenie i tón partnerovho hlasu. Verbálny prejav je pre nich veľmi dôležitý. Muži – Marťania, to často nevedia pochopiť, ale žena to jednoducho potrebuje počuť, že ju jej milovaný ľúbi a uznáva. Je to pre ňu balzamom na jej dušu. Pramení to z dávnych dôb venušanského obdobia Zeme, kedy sa objavil prvýkrát spev vtáčikov a rastliny začali kvitnúť. Preto majú ženy rady kvety. Ženy si zase majú dávať pozor, aby to s verbálnou komunikáciou nepreháňali a nevyžadovali si za každú cenu od svojho muža toto slovné oceňovanie. Treba vyčkať vhodný čas a navodiť atmosféru pre rozhovory na pálčivú tému. Ak vidíte, že vám muž neodpovedá na určitý druh otázky, ale v priebehu týždňa sa viac snaží, vynahradzuje vám to činom, čo ešte chcete? Nie je to jasné áno, milé dámy? 

Úplne na konci mi nedá, aby som nepripomenula, že ak sa v rodine vášho muža či ženy robilo niečo celkom inak ako u vás, musíte sa to spolu naučiť. Napríklad taká pochvala. Môže znieť pre vás formálne, ale vy sa to naučíte iste vycítiť, že tieto bežné slová, ak idú priamo zo srdca, sú úplne iné. Veď aj naoko banálne či otrepané: „Dobré ráno miláčik!“, ktoré je povedané s láskou, je zakaždým krásnym originálnym vyznaním, lebo to povedal on, váš partner či partnerka!

Spracované veľmi voľne podľa knihy Hansa Jellouscheka - Desatoro trvalej lásky