Věštec Mirek

Mirek

Osobný kód 181

Kartářka Renáta

Renáta

Osobný kód 152

Kartářka Janita

Janita

Osobný kód 162

Kartářka Mária

Mária

Osobný kód 151

Jak se chránit před negativitou, která může zničit váš partnerský vztah

Je negativita hlavnou témou vášho partnerského života? Pozrite sa, aká problematická môže byť a čo môžete urobiť pre to, aby ste sa pred ňou ochránili.

Jak se chránit před negativitou, která může zničit váš partnerský vztah

Pomalý zabijak vzťahu

V našom okolí vidíme častokrát toľko príkladov negatívnych interakcií medzi pármi - v televízii, filmoch aj v „skutočnom živote“ - podpichovanie, dráždenie, kritizovanie alebo osočovanie partnerov (aj keď iba zo srandy), že sa to môže začať javiť ako normálne správanie.

A možno je negativita „normálna“ alebo prinajmenšom bežná vo väčšine vzťahov - to však neznamená, že je užitočná. Vedecký výskum (ako aj vaša intuícia, dúfame) skutočne ukazuje, že negatívne slová a postoje môžu byť mimoriadne škodlivé pre integritu vzťahu a zničiť ho z vnútra.

Negativita totiž často funguje ako jed medzi partnermi. Nie je preto ťažké si predstaviť, ako môže poškodiť zdravý vzťah.

Čo spôsobuje negativita vo vzťahu?

Malé neláskavé interakcie, ktoré sa opakujú v priebehu dní, mesiacov a rokov, poškodzujú pocit fyzickej a emocionálnej intimity medzi dvoma ľuďmi.

To obmedzuje schopnosť párov navzájom si dôverovať a pripravuje cestu takzvaným „štyrom jazdcom“, aby ovládli váš vzťah: kritika, pohŕdanie, obrana a kamenný múr.

Toxický vplyv negativity môže byť nakoniec taký veľký, že môže dôjsť ku katastrofálnemu zlyhaniu vzťahu.

Prečo je také ťažké byť spolu? Môže to byť kombinácia rôznych faktorov:

  • Držíme sa starých zvykov.
  • Nevyjadrujeme správne svoje potreby.
  • Nestaráme sa o svoje duševné a fyzické blaho.
  • Máme nereálne očakávania týkajúce sa správania našej polovičky.
  • Naše polovičky nás poznajú veľmi dobre na to, aby vedeli zatlačiť na tie správne miesta.
  • Premietame na nich svoje vlastné napätie a nakoniec môžeme svoje polovičky začať brať ako samozrejmosť.

Nech je dôvod akýkoľvek, je dôležité minimalizovať potencionálny vplyv negativity a to nielen na vaše manželstvo, ale aj na vaše zdravie.

Prečo je taká silná?

Hlavným dôvodom je to, že ľudia majú tendenciu známu ako „negatívna zaujatosť“. V psychológii to znamená pamätať si na negatívne informácie, učiť sa z nich a ľahšie im venovať pozornosť, ako pri tých pozitívnych. Máme sklon silnejšie reagovať, behaviorálne a biochemicky, skôr na negatívne interakcie ako na tie pozitívne.

To je dôvod, prečo vás jedna urážka môže ovplyvniť oveľa intenzívnejšie ako päť komplimentov, alebo prečo môžete prebdieť celú noc kvôli nepríjemným situáciám vo vašom živote, namiesto toho, aby ste sa sústredili na tie dobré.

Bohužiaľ, sme biologicky a sociálne „nastavení“ tak, aby sme si tieto negatívne veci všímali viac.

Zlé veci sa môžu držať v našich mysliach, srdciach a telách oveľa ľahšie ako tie dobré.

Negatívna zaujatosť ľudskej mysle vám môže dramaticky skresliť vnímanie vášho manžela / manželky a potenciálne vás oslepiť voči všetkým dobrým veciam, ktoré môžu ponúknuť a dobrým časom, ktoré ste zdieľali vo svojom manželstve. Isto si viete domyslieť, že to nakoniec môže znamenať vážne problémy.

Ako chrániť vzťah pred negativitou

Venujte pozornosť negatívnym myšlienkam, slovám, pocitom a správaniu, ktoré máte a prejavte svojej polovičke. Zvážte ich zapísanie si do denníka počas niekoľkých dní, aby ste sa na ne mohli pozrieť objektívnejšie. Tento experiment sám o sebe môže stačiť na to, aby sa váš postoj posunul z negatívneho na pozitívny.

Bozk

Ak si nie ste vedomí problému, nemôžete problém vyriešiť. Prvým krokom pri znižovaní negativity vo vašom vzťahu, je uvedomiť si to.

Prečítajte si tipy, ako posilniť váš vzťah proti škodlivým účinkom negativity a zmeniť celkový tón vášho vzťahu.

1. Buďte k sebe milí

Áno, začína to jednoducho! Dávajte si úprimné komplimenty, buďte láskaví, hovorte pekne o svojej polovičke, robte náhodné láskavé gestá, ako je darovanie darčeka, či navaranie špeciálneho jedla len tak. Podobne, ako ste to pravdepodobne robili na začiatku vzťahu, kedy ste spolu iba začínali chodiť.

Dokonca, aj keď máte pocit, že nie ste veľmi láskaví k svoje polovičke, spraviť niečo láskavé môže začať presúvať vašu energiu.

Podľa výskumníka Johna Gottmana je dôležité pamätať na tzv. „Magický pomer“ nájdený v šťastných manželstvách. To znamená, že pre každú negatívnu interakciu, ktorú má šťastný manželský pár, existuje najmenej päť pozitívnych interakcií, ktoré ju „vyvážia“ alebo dokonca zmierňujú jej účinok. Je to ako homeostatický „nastavený bod“ úspešných manželstiev - a je možné presunúť svoje manželstvo na toto miesto.

2. Buďte vďační

Vedome píšte a hovorte o veciach, za ktoré ste vďační za svoj vzťah a svojho partnera.

3. Viac odpúšťajte

To zahŕňa odpustenie vašej polovičke aj sebe. Ak máte staré bolesti, ktoré je potrebné odhaliť, zvážte spoluprácu s duchovným poradcom, ktorý vám a vášmu partnerovi predstaví účinné nástroje na ich riešenie.

4. Starajte sa o svoje zdravie

Starať sa o svoje fyzické a duševné zdravie je veľmi dôležité aj pokiaľ sa jedná o zdravé a úspešné partnerstvo.

Uistite sa, že uprednostňujete také veci vo svojom živote, ktoré vám pomáhajú zostať zdravým a zvládať stres, vrátane dostatočného množstva cvičenia, spánku, zdravých potravín a času na zábavu, koníčky a relaxáciu.