Odporúčame

Diana

Diana

Mám dar, s ktorým môžem pomôcť aj vám v ťažkej životnej situácii. Viac »

Ďalšie veštice online
Veštica Sara

Sara

Osobný kód 176

Veštica Emilia

Emilia

Osobný kód 155

Veštica Zdena

Zdena

Osobný kód 165

Veštica Zuzana

Zuzana

Osobný kód 163

Priateľstvo a láska

Čím som pre teba - som tvoja kamarátka, priateľka, chodíme spolu, či len spolu spíme, som tvoja spolubývajúca, matka, sestra, človek, ktorý ti vypĺňa chvíle samoty? Vyzerá to, že sa hráme so slovíčkami, ale skôr či neskôr vzťah dospeje do štádia, kedy ho je potrebné definovať.

Priateľstvo a láska

Kamarát je človek, ktorý o vás všeličo vie, môžete mu hocikedy zavolať, ísť s ním do kina, ak aj on chce. Zdôveriť sa mu s bežnými vecami, ale nehovoríte mu všetko o sebe do hĺbky. Je vám viac ako sused z vedľajšieho vchodu, veď toho ste si nevyberali. Kamaráta si vyberáme, nemáme s ním intímnosti či hlboké duševné preciťovanie.

Priateľ nemusí byť človek, s ktorým máme intímne sexuálne prežívanie. Ak som žena, je mi priateľkou či priateľom človek, s ktorým zdieľam svoje hlboké duchovné i duševné procesy, ktoré zažívam pri trápení, radosti, svojich snoch a vážnych cieľoch do budúcna. Samozrejme, aj tu si nechávam niečo len pre seba.

Strach z viazanosti

Sme však v rubrike o vzťahoch. V našich časoch, kedy sa ľudia hneď neženú na matriku či do kostola, ak sa zamilujú a spoznajú hlbšie svoju lásku, je tento názov PRIATEĽ aj názvom pre človeka, s ktorým sa aj fyzicky intímne stýkajú, a pritom s ním nežijú v jednej domácnosti. Ľudia, ktorí sa nechcú viazať alebo sa viazanosti boja, či toho druhého berú ako “prestupnú stanicu”, nazývajú aj intímneho partnera kamarátom. Či je to správny výraz, musia posúdiť oni.

Ďalšou novodobou fázou je žitie spolu na divoko, čiže manželstvo bez potvrdenia, na skúšku. Či je to správne, to môžu posúdiť opäť len tí dvaja, záleží od nich či majú naozaj spoločný názor na vec. Isté je, štatisticky je to tiež preverené, že skorý nástup intímnosti a spolužitia prináša problém rozčarovania medzi partnermi. Stratili svoju slobodu, a pritom nie sú oficiálny partnerský pár.

Kde je príčina? Aspoň u jedného z partnerov sa tu dá šípiť strach z viazanosti. Prečo? Potrebuje snáď zadné dvierka na ústup? Skôr či neskôr príde potreba viazanosti medzi partnermi, je potrebné si to povedať. Psychika človeka to potrebuje počuť, povedať si nahlas, že súhlasia obidve strany s definíciou vzťahu a tak vlastne vzťah legalizovať. Nemyslím tým hneď kostol či matriku, i keď žijeme v právnom štáte a tento spôsob legalizácie je ešte stále najzaužívanejší. Niektorí si to povedia medzi štyrmi očami, iní aj pred priateľmi či rodinou.

Jasnosť vo vzťahu

Vyslovené „áno“ urobí medzi dvojicou v duši jasnosť. Vzniká záväzný vzťah.

Zásnuby

Či bude takým až do smrti, záleží na oboch. Niektorí ľudia môžu namietať, že sa to dnes už nenosí. Nie je to tak! V žiadnom období človek necítil takú silnú potrebu byť pri niekom v dobrom i zlom ako teraz! V minulosti totiž žili ľudia v malých spoločenstvách. Každý o každom vedel. Boli problémy, partneri aj vtedy občas zahýbali, ale pritom človek tak necítil samotu. Patril niekam i k niekomu. Nemyslím tým vlastnenie partnera. Žije sa tak ešte niekde na dedinách, ale už aj tam tento súdržný život vymiera. Dnes väčšinou sedia ľudia pred televízorom, žijú svet filmov a telenoviel. Áno, pre niektorých je to únik pred pocitom úplnej samoty. Možno si už pri svojom iluzórnom spôsobe života ani neuvedomujú, že im uniká naozajstný život. Z čoho majú ľudia strach? Prečo sa boja definovať svoj vzťah a viazať sa?

V tomto prípade je potrebné zájsť až do detstva. Zistiť, či ten, kto sa bojí záväznosti, nebol svedkom odcudzenia sa svojich rodičov alebo či nebol sám jedným z rodičov odmietnutý. Pomôže psychologické sedenie s kvalitným terapeutom, kedy dokážeme odpustiť tým, ktorí nám v detstve ublížili. Nakoniec odpustiť aj sebe, svojej utkvelej predstave, že sme neboli dosť dobrí na to, aby nás naši milovaní blízki ľúbili. Ak neviete, v akom vzťahu žijete, kto ste svojmu partnerovi a cítite práve teraz, že potrebujete definovať vzťah, urobte to! Jasnosť vo vzťahu je potrebná. Inak žijete zo dňa na deň v neistote, ktorá narúša vzťah v jeho ďalšom rozvoji. Aby ste si obidvaja zapamätali, že ste si definovali vzťah, urobte si z toho rituál. Budete mať na čo spomínať a upevní to viac váš vzťah. Vyberte si k nemu hudbu, prostredie a spôsob spoločne, hocijakým i veľmi originálnym spôsobom. To ste vy dvaja a bodka!

Ak ste prešli krízou alebo bolo vaše manželstvo či iný vzťah doteraz len formalitou a vy teraz cítite i chcete byť spolu, čo vám v tom bráni, aby ste si svoj vzťah znova zadefinovali? Môžete urobiť slávnosť pre celú rodinu alebo podľa vášho vkusu, urobiť si trebárs novú súkromnú svadbu v dvojici.