Odporúčame

Janita

Janita

Odpovede, ktoré vám doteraz nikto nedal, vám odhalí karmická numerológia. Viac »

Ďalšie veštice online
Veštica Mária

Mária

Osobný kód 151

Veštica Kavena

Kavena

Osobný kód 169

Veštica Emilia

Emilia

Osobný kód 155

Veštec Mirek

Mirek

Osobný kód 181

Sny, snové symboly

Ríša spánku je sídlom nášho podvedomia, s ktorým v bdelom stave nevieme komunikovať. Bráni nám v tom naše bdelé vedomie. Sen je jednou z ciest poznávania zložitej podstaty ľudského vedomia. Snívame vo fáze spánku zvanej REM.

Sny, snové symboly

Spánkové cykly

Spánok bez sna neexistuje. Spánok chce človeka prostredníctvom sna na stresujúcu situáciu upozorniť. Čas, keď spíme, prebieha v cykloch, ktoré trvajú 120 až 150 minút.

Spánkový cyklus sa začína plytkým spánkom. Postupne sa spánok prehlbuje, až dosiahneme fázu hlbokého spánku a napokon takzvaný paradoxný REM spánok. Je dôležitý pre duševné funkcie, napríklad pre pamäť a učenie. Počas neho sa najviac sníva, sny majú silný emotívny náboj, sú farebné, často neuskutočniteľné alebo málo pravdepodobné a snívajúci nad nimi zvyčajne nemá kontrolu.

Typy snov

Sny sa líšia svojou kvalitou a intenzitou. Najpočetnejšie zastúpenie majú sny, ktoré odrážajú a komentujú udalosti nášho denného života, ale idú ďalej do minulosti. Akoby sa snažili vyliečiť starú ranu alebo pomôcť danej osobe nájsť zmysel svojho života integrovaním osobnej minulosti.

Osobitnou kategóriou sú numinózne sny. Tie sú nabité nezvyčajnou psychickou energiou. Vyskytujú sa v nich univerzálne symboly a archetypy. Objavujú sa v okamihoch životnej krízy alebo môžu ukazovať cestu veľkého vývoja novej osobnosti, ktorý máme dosiahnuť. Ak sa však chcete snami vážnejšie zaoberať, je užitočnejšie vyhýbať sa lacným radám a snárom. Ten istý symbol môže mať u rôznych ľudí úplne iný význam. Len ten, komu sa sen sníva, môže dospieť, aj keď niekedy za pomoci druhých, k správnemu významu snovej symboliky. Spozná ho intuitívne, najčastejšie po dlhšom uvažovaní.

Existujú sny, ktoré sa dlhodobo v rôznych obmenách opakujú, lebo ste ich v realite obvykle neriešili. Špecifickou formou opakujúcich sa snov sú sny u malých detí, ktoré majú karmické pozadie. Karmické pozadie majú však všetky sny. Problém vyzerá vždy inak, podľa toho, z akej strany sa naň pozrieme. Sny môžu mať iba cicavce a vtáky. Sny sú dôležitou súčasťou našej osobnosti a psychiky. Zmyslom snov je spracovať rôznorodé udalosti, pocity a objavy každodenného života. Podľa psychoanalytikov sa tak prejavujú naše podvedomé želania a obavy, ktoré cez deň potláčame. Prostredníctvom snov si vštepujeme, emocionálne hodnotíme a spracúvame nové situácie, aby sme lepšie zvládli podobné prípady v každodennom živote.

Význam snov

Niektoré naše sny vedia aj predpovedať budúcnosť. Cestičky podvedomia sú tak komplikované, že obrazy našich snov nebudeme môcť nikdy celkom dešifrovať. Mnoho záleží na tom, aký a či vôbec nejaký význam ste ochotní vlastným snom pripísať.

Sny o milovaní

Snívanie o milovaní so záhadnou neznámou môže signalizovať strach zo zodpovednosti a túžbu po vzťahu bez pút a záväzkov. Keď sa vám do postele vo sne pripletie bývalý, podvedomie sa s ním takýmto spôsobom navždy lúčite, čo je len dobre, aby ste sa mohli vo svojich skutočných vzťahoch posunúť dopredu. Erotické sny mužov nie sú vždy len sladkým premietaním tajných túžob. Môžu mať aj podobu nočnej mory.

Sny o nahote

Sny tohto druhu bývajú znamením, že snívajúci prechádza obdobím frustrácie alebo trpí pocitmi menejcennosti. Sny ktoré zahrňujú zabudnuté schôdzky, či neúspech pri skúške sa môže interpretovať podobne.

Sny o hojnosti

V tomto type sna získa spiaci nejakú cenu či výhru. Môže byť v rôznych podobách. Z človeka sa buď stane podnikateľský magnát, alebo vyhrá v lotérii. V niektorých prípadoch ide skôr o slávu než o bohatstvo. Podvedomie sa takto prejavuje hlavne ľuďom zo živlu zem, ktorí sú obyčajne buď vystresovaní a zaznávaní z detstva, v zložitej finančnej situácii, alebo sa jej boja do budúcnosti. Zemské znamenie sú Býci, Panna a Kozorožec.

Sny o bezmocnosti

V snoch tohto druhu nedokáže snívajúci dosiahnuť zdanlivo jednoduché ciele, napríklad zbaliť si kufor alebo nájsť auto, ktoré niekam zaparkoval. V inom prípade potrebuje peniaze, ale nenachádza spôsob ako sa k nim dostať, alebo sa pokúša stihnúť vlak či lietadlo. Tieto a podobné sny mávajú predovšetkým citlivé vodné znamenia, čiže Ryby, Škorpión a Rak.

Sny o násilí

Snívajúci má na svedomí telesnú ujmu, ktorú spôsobil inému človeku. V extrémnom prípade niekoho zabije. Takéto sny vypovedajú o potláčanom hneve. Sny podobného druhu o krvi, násilí a bojoch môžu byť aj zo sledovania hororových, bojových a agresívnych filmov. Snívavajú sa predovšetkým ľudom zo živlu oheň, čiže hlavne Baranom, Levom a Strelcom.

Sny o cestovaní

Sny tohto typu môžu byť konkrétne o ceste na určité mesto alebo abstraktné o lietaní v povetrí, alebo unášaní priestorom. Obecne hovoria o potrebe slobody alebo túžbe niečo vlastniť. Tieto sny sa snívajú predovšetkým ľuďom čo majú živel vzduch, čiže najčastejšie Blížencom, Váham a Vodnárom.

Sny o páde

Snívajúci padá z mrakodrapu, z mosta, z lietadla alebo iného vysokého miesta. Spoločným snovým zážitkom je pocit pádu. Ľudia sa obyčajne prebúdzajú zľaknutím ešte skôr ako vo sne dopadnú. Takéto sny sú často výrazom situácie, ktorej sa snívajúci obáva.

Sny o prenasledovaní

Prenasleduje nejaká osoba, živočích alebo prírodný živel, napríklad povodeň alebo lavína. Hrozba býva symbolom skrytého desu z energií tela, napr. blížiacej sa choroby, ale aj strachu pred vlastnými potláčanými energiami, ktorých sa bojí, že vybuchnú v nesprávnom čase na nesprávnom mieste k nesprávnej osobe.

Sny o uviaznutí v pasci

V takýchto snoch býva človek uzavretý v pivnici, jaskyni či väzení a nemôže uniknúť. V snoch príbuzného typu prichádza ešte nebezpečná situácia, kde je aj fyzicky ohrozený, napríklad explóziou alebo zrútením budovy. I tieto sny sa vykladajú ako výraz skrytého strachu o seba samého.

Budova v sne

Budovy, domy v akejkoľvek forme predstavujú seba samého. JA ukazuje ako sa cíti. Aká bola stavba, byt, dom či mesto? Pekné, škaredé, rozbité alebo supermoderné, to všetko je sám snívajúci. Výťah je jednoznačný freudovský erotický symbol. Teraz ide o to, ako takúto perspektívnu, neperspektívnu situáciu v sexuálnej oblasti prežívate.

Sny o holých nohách

Sen s holými nohami znamená, že sa v nejakej oblasti túžite pohnúť ďalej, či je to už vaša kariéra, alebo sa to týka nevyriešených problémov doma, v práci, tiež vo vašom najbližšom okolí. Takéto sny poukazujú, že by ste najradšej zutekali pred nejakým problémom.
Umývanie holých nôh je jednoznačne problém v intímnej oblasti, chceli by ste sa zbaviť niečoho, čo pokladáte za neslušné a dokonca za nemravné, ale aj tak vás to láka.

Sen o nemocnici

Sen o nemocnici znamená strach pred ochorením. Chcete zveriť kontrolu nad sebou, nielen v zdravotných, ale aj v iných aspektoch života niekomu inému. Chcite veľa vedieť, čítajte, sledujte všetko okolo seba a prestanete sa báť.

Les

Les symbolizuje tajomno, neznámo, všetko, čo príde a vy máte pred nadchádzajúcimi udalosťami obavy, lebo v podvedomí sa toho bojíte. Život sa neskladá len z pekných vecí, je tam aj tá povestná druhá strana mince a tá nie je vždy ani pekná, ani čistá. Pokusy o útek z lesa, to je vaša snaha a rozhodnutie vytvoriť si v živote nové, vlastné šance a dať voľný priechod vašim emóciám.

Ryby

Chytanie rýb v sne môže byť naozaj veštecký sen o dieťatku, ktoré príde na svet, niekomu vám veľmi blízkemu alebo aj vám samotnej. Pred svojim narodením si dieťa totiž žije ako ryba vo vode.

Diabol

Prenasledovanie diablom v sne znamená, že utekáte pred nejakým problémom, ktorý neviete alebo nechcete riešiť. Napriek tomu vás ťaží. Ide často o muža, ktorý vám ublížil a teraz to prípadne i chce napraviť. Vy už nie ste na neho zvedavá. Sen tiež nabáda zaoberať sa kriticky aj sebou, či nemáte deštruktívne myslenie ako je napríklad veľká žiarlivosť či nekontrolovaný hnev.