Farebný život okolo nás

Prečo nás fascinuje dúha? Pohľad, ktorý nás rozcíti a je v nás smútok aj radosť. Pohľad na všetky farby lahodí nášmu oku a vyvoláva rôzne pocity a vnemy. Skúste použiť farby dúhy aj vo svojom vnútri, v byte aj okolí, obklopte sa farbami spektra, ktoré budú vyjadrovať váš temperament, alebo správne ovplyvnia vašu náladu a pohodu. Vo farebnom poňatí sa budete cítiť príjemne a radosť bude na vašej strane.

Farebný život okolo nás

Výberom správnej farby pre vaše konkrétne myslenie, odievanie a farebnosť v byte sa zistí vaša psychika. Nechajte sa viesť vašou intuíciou a pohľadom na spektrum, ktorý vás osloví. V tom je ten výsledný efekt pre vašu dušu aj telo.

Farba a pocity

Svetlo a farby dokážu výrazne ovplyvniť psychiku podobne ako hudba.

Čiernaprotest
Bielaneistota, neurčitosť a zároveň čistota
Červenáenergia, vyzývavosť
Žltáharmónia, radosť zo života
Zelenáistota a ochrana
Modrápokoj a vážnosť
Hnedámlčanlivosť, solídnosť, tradície
Oranžováteplo, slávnostná nálada
Ružovápriateľstvo
Tyrkysovápovzbudenie a tvorivosť
Sivásmútok

Teplé a studené farby

To, že sa farby delia na teplé a studené, sme sa všetci učili v škole, ale zabúdame na to, čo by bolo pre nás dobré a naplnilo naše požiadavky. Treba sa zamyslieť nad pocitmi, ktoré nám vyvolávajú určité farby. Budeme sa čudovať, ako sa nám zmení náš životný štýl a farby, ktoré nás obklopia, zmenia aj názory na celý svet. Zima - teplo ako hra, ktorú sme sa hrávali, že je teplo, teplo, horúco, horúcejšie až horí.

Teplé farby ako sú červená, žltá, oranžová a hnedá nám ukazujú a navodzujú pocit tepla, dodávajú nám energiu a povzbudzujú našu aktivitu, pretože vychádzajú z farieb ohňa. Červená farba podporuje imunitný systém a tvorbu červených krviniek. S touto farbou treba narábať opatrne, pretože ak je jej priveľa, môže spôsobiť nervozitu až agresivitu.

Studené farby ako sú modrá a zelená upokojujú a pomáhajú sústrediť sa, tu prevažuje rozum nad emóciami.

  • Modrá uspáva a spomaľuje tok myšlienok, znižuje krvný tlak
  • Zelená vytvára duševnú rovnováhu a zvyšuje sebavedomie, je úľavou pre oči zaťažené prácou pri počítači
  • Sivá farba má schopnosť tlmiť energiu, ak to preženieme, môžeme mať sklon k smútku až depresii

Ak niektorá farba potláča druhú, tak nám v duši nastane chaos, nepokoj a ťažšie sa orientujeme. Farby treba vhodne dopĺňať, aby navodili správnu náladu či atmosféru, aby nás ohriali aj ochladili, aby nepôsobili na nás monotónne.

Na farby má vplyv aj svetlo a intenzita. Svetlo umelé alebo prirodzené, denné priame a nepriame. Vtedy sa budeme cítiť dobre, ak sa nás farby budú dotýkať, vyjadrovať náš temperament, tvorivosť na sebe a okolí. Vytvorte si svet, aký vám vyhovuje, kde a v čom sa cítite dobre vy.

Pod pojmom farba môžeme rozumieť aj zrakový pocit, ktorý závisí od vlastností a stavu zrakového orgánu a od podmienok pozorovania, či psychického stavu pozorovateľa.

Ďalšie členenie farieb

Primárnežltá, červená, modrá
Sekundárneoranžová, fialová, zelená
Terciárnezlatooranžová, oranžovočervená, purpurová, indigo, tyrkysová, zelenožltá


Chromatickéfarebné
Achromatickébiela, čierna, odtiene šedej
Lomenémiešané

Farby hodnotíme predovšetkým porovnávaním vlastností ako je tón, svetlo, sýtosť. Kritériami ako teplé a studené, svetlé a tmavé, pasívne a aktívne. Farba ako taká je pre nás veľmi dôležitá. Môžeme ňou vyjadriť svoje pocity, skrášliť veci a mnoho iného. Bez farieb by bolo všetko fádne, jednoliate, pochmúrne a nemalo by nás čo tešiť. Keď si predstavíme krásnu lúku plnú pestrofarebných kvetov, zelenej trávy a stromov, zistíme, že farba je naozaj nádherná a uvedomíme si to práve vtedy, keď vidíme na oblohe dúhu - spektrum farieb, je tu radosť, harmónia a jas škály farieb v našom živote.