Jedenásty stupeň k trvalej láske

Prešli sme obdobím, ktoré mnohým párom prinieslo situácie, ktoré možno ani nečakali. Na tej povrchnejšej úrovni sme sa mohli vyhovárať na stres, ktorý vyvolával koniec roka, veľa pracovných povinností, predvianočné zháňanie darčekov i všeličoho iného. Málokto si však uvedomuje, že obdobie adventu i nástupu nového roka bolo a aj je obdobím skúšok pokory a lásky.

Jedenásty stupeň k trvalej láske

Novoročné zamyslenie nad vzťahmi

V partnerskom živote by nemalo byť dôležité kto z koho, teda kto má navrch. Láska má vyžarovať z nášho srdca. Netreba o tom veľmi špekulovať. Týka sa to obidvoch partnerov. Ak vznikne nedorozumenie medzi partnermi, môže to byť pýchou oboch zúčastnených. Pýcha je neresťou porovnávania. Nejdem tu rozoberať dopodrobna, ako sa denne navzájom hodnotíme a súdime, aj keď sa to nemá. Ak vás nahnevá partner, možno vzápätí závistlivo pozeráte na dvojicu, ktorá sa objíma. Viete vy však, čo majú tí dvaja za sebou a možno i pred sebou?

Ľúbiť znamená myslieť najprv na toho druhého, až tak na seba. Netreba medzi sebou hrať ping-pong: Ty si mne ublížil, tak ja ti to vrátim! Nepripomína vám to konanie nedospelých jedincov? Ozaj milujúci človek sa má vedieť podeliť so starosťou i radosťou, a to bez postranných úmyslov. Toľkokrát spomínané, že žena je krkom, ktorý krúti hlavou muža v skutočnosti neznamená, že so svojím mužom zakaždým vypečiete, a pritom budete mať sebecky len to, čo chcete vy. Apropo, na druhej strane neviem, či by ste si svojho partnera vážili, ak by vám poslušne zobal z ruky. Veď aj jedna stará pesnička o tom hovorí: „...keby len jedinú chybičku mal, hneď by sa lepším mi zdal!“

Žena chce muža, ktorý je rozhodný a spravodlivý. Prísny nielen na rodinu, ale v prvom rade na seba. Tak si ho bude vážiť.

Emancipované ženy s tým nebudú súhlasiť, ale žena, ak chce byť ozajstnou ženou, má vedieť aj ustúpiť. Muž má v sebe marsickú silu (odvodené od: Mars, akčná planéta boja), ktorú prirodzene dáva najavo. Akčné a niekedy búrlivé jednanie je mu prirodzené. Jemnocitná a venušansky založená nežnejšia časť páru má zjemňovať tieto impulzy do harmonického celku. Preto by mala žena skúsiť s láskou udržiavať rodinný kozub, hoci sa práve partner nespráva podľa jej očakávania.

Muž si bude ženu vážiť vtedy, ak bude chápajúcou partnerkou, a nie súperkou.

Ak bude nežnejšia časť dvojice svoju rodinu naozaj milovať, vydrží a počká, pokým sa jej partner neupokojí, alebo si neuvedomí, že má doma svoju polovičku, ktorá na neho čaká s láskou, pochopením a porozumením.

Pýcha a egoizmus vzťah nevyliečia

Milé ženy, bežne vám šťastne vydatá kamarátka asi nebude hovoriť, koľkokrát ustúpila, dokonca zažila poníženie, pokým si nezačali s partnerom rozumieť. Prečo si ju teraz partner opatruje? Lebo sa stala ženou, jeho doplnkom a nie niečím iným, napr. generálom v sukni. Ten bude pre muža zaujímavý iba chvíľu.

V novom roku vám všetkým prajem, nech si medzi sebou dokážete odpustiť malé hriešiky a ak to len trochu ide i tie väčšie ublíženia. Verte si navzájom! Prežite s partnerom rok 2011 s čistým srdcom plným lásky.