Odporúčame

Wendy

Wendy

Pomôžem vám s riešením problémov tak, aby to bolo v súlade s vaším vnútorným nastavením. Viac »

Ďalšie veštice online
Jasnovidka Diana

Diana

Osobný kód 157

Veštica Karla

Karla

Osobný kód 180

Veštica Adrianalin

Adrianalin

Osobný kód 153

Veštica Sara

Sara

Osobný kód 176

Archetyp Spravodlivosť

Arkánum upozorňuje, že nech robím čokoľvek, mala by som klady a zápory posudzovať vždy rovnako, nie podľa toho, ako sa mi práve hodí. Ak by som sa sústredila na nejakú maličkosť a stratila by som zmysel pre mieru, stratila by som i dôveryhodnosť, život by sa skomplikoval nejasnosťami a náladovosťou.

Archetyp Spravodlivosť

Arkánum: Váhy a čepeľ, HARMÓNIA, serióznosť
Archetyp: HARMÓNIA / výmyk
Matrica archetypu:
Pozitívum: Miera je len jedna, a to v každej dimenzii.
Negatívum: Mocný boh má tučných kňazov.

Pozitívny význam arkána:
Spravodlivý súd, úsudok, krok, rozumné jednanie, múdre plány, nezaujaté postoje, čestný súboj.

Negatívne vplyvy:
Nečestná hra, zaujatý sudca, senát, nečestné okolie, intrigánski známi, neodhalení nepriatelia.

Nesúď, hoci ťa odsúdili,
Neplač, lebo slzy nepomôžu.
Nekrič, lebo škoda hlasu.
Neudri, lebo len malí udierajú.
Nemuč, ak iní mučia.
Len dopraj všetkému
trochu času...

Zmysel arkána

Arkánum upozorňuje, že nech robím čokoľvek, mala by som klady a zápory posudzovať vždy rovnako, nie podľa toho, ako sa mi práve hodí. Ak by som sa sústredila na nejakú maličkosť a stratila by som zmysel pre mieru, stratila by som i dôveryhodnosť, život by sa skomplikoval nejasnosťami a náladovosťou. Spravodlivosť by mala byť rovná pre všetkých, dokonca i pre nepriateľa či zajatca (spomeňme si na úžasný film „Spravodlivosť pre všetkých“, v ktorom otec zabitého mladíka spojeneckých vojsk v II. Svetovej vojne obhajuje fašistického vojaka, ktorého nespravodlivo obvinili z vraždy, ktorú nespáchal. Hoci prišiel o syna, nepodlieha pomste či snahe o bezpredmetné „vyrovnanie dlhu“, dodržuje spravodlivosť a zákon.) Spravodlivosť teda vyplýva z rovnováhy, pochopenia, je cieľom nadhľadu, hĺbky prieniku do celku, pričom prejavujeme poznanie (II) a svoju dokonalosť (I). Nechýba ani zodpovednosť (IV) či nadhľad (V).

Archetyp

Miera je len jedna, a to v každej dimenzii, upozorňuje na situácie, v ktorých ma okolnosti nútia porušiť mieru, ale JA to neurobím, lebo VIEM, aký to môže mať následok. Pôjde o situácie, ako suseda vyhrala konkurz na vedúcu banky, ale moja dcéra nie; rýchlo na ňu pošlem nejaký anonym; snáď ju vyhodia a zasa bude fajn...“ Lenže FAJN nebude; skôr to, že dcéru nevezmú ani len do pokladne v obchodnom dome! Ďalej, keď má suseda nemanželské decko, to je v poriadku, ale moja dcéra buď pôjde z domu alebo na potrat. Opäť nesprávna miera. Mocný boh má tučných kňazov – naznačuje výrazne narušenú mieru v zmysle kto chce kam, pomôžme mu tam. Ak teda nespravodlivo vyberáme svojich priateľov, zamestnancov či šíriteľov viery, výsledok bude taký, že títo nás oberú aj o to, čo nemáme.

Východisko

Vidíme v okamžitom nastolení či udržaní vnútornej harmónie. Túto môže-me dosiahnuť nielen správnou životosprávou, ale aj karmajogou, čchi kungom, cvičením kung fu a podporou vnútornej harmónie – meditáciou. Porušená miera je kdekoľvek nebezpečná, preto treba urobiť všetko, aby sme ju obnovili. V prípade ohrozenej psychiky je dôležitý mozgový džoging, rôzne koncentračné cvičenia, účinne zaberá i psychoterapia. Avšak prinútiť sa k týmto opatreniam, počúvať, o čom hovoria iní, bude náročné kvôli bariére neustálej tvrdej sebakritiky, hľadania vinníka. Prvá cesta teda pôjde cez odpustenie najskôr sebe, potom aj iným. Všetko možno kedykoľvek zmeniť, na to netreba zabúdať ani v najhoršej chvíli. Pomáha ľubovník bodkovaný, levanduľa, koreň valeriány.

Cvičenie

Sadnite si do lotosového sedu, alebo ako vám je pohodlné. Najprv spo-maľte svoje dýchanie. Pomaly nasmerujte myšlienky k tematike PRAVDY:

Na poznanie pravdy nepotrebujete extra školy. Pravda je vo vás. Pokojne sa môžete pohrúžiť do seba a sústrediť sa na tretiu čakru. Nájdete si tu bod vnútri tela a čakajte, kým pochopíte, že na spoznanie pravdy nepotrebujete vedieť systémy navzájom si odporujúcich filozofov. Hlboko založená ľudská osobnosť vycíti sama, čo je pravda a čo lož. Spoznať aj tú univerzálnu pravdu, to zasa vyžaduje veľkú odvahu, lebo zrazu zistíte, že vy sme iba červíky na dne oceánu a kým sa vyšplháte nahor, to chce živo-tov a životov… Až potom sa dostanete do rovnováhy, ktorá vám nikdy nedovolí odsudzovať, udierať, alebo trestať. Spoznáte, že odpúšťanie je oveľa slabšie a pochopenie takejto pravdy posúva dejiny ľudstva dopredu. Nájsť rovnováhu medzi Východom a Západom a zjednotiť ich dvomi priaz-nivými vetrami zo Severu a z Juhu, to je to najväčšie majstrovstvo, ktoré akosi stále nikto nedokázal… Žeby nebolo na to dosť chuti? Alebo odvahy? Nie, možno je to strach z Poznania… Napriek tomu sa nevzdávajte a nehádžte flintu do žita. Možno to budete práve vy..., aj keď o sebe nerozchyrujete, že patríte medzi zasvätených a vyvolených. Vašim Majstrom je VÁŠ život… a čo si možno želať viac?