Veštec Mirek

Mirek

Osobný kód 181

Jasnovidka Renáta

Renáta

Osobný kód 152

Veštica Viktória

Viktória

Osobný kód 172

Veštica Janita

Janita

Osobný kód 162

8 tajomstiev trvalého vzťahu

Názov článku vo vás môže vyvolať pocit, že sa dozviete niečo záhadné. Budú to však veci, ktoré poznáte, ale často ich páry nedodržujú, alebo podceňujú.

8 tajomstiev trvalého vzťahu

Ak máte záujem zlepšiť váš vzťah, či možno nájsť príčinu, prečo vaše manželstvo stroskotalo, “odfajknite” si, či ste dodržali nasledujúce “pravidlá” trvalého vzťahu. Chce to však aj dávku sebakritiky, nielen posudzovanie vášho partnera, len vtedy sa dá posunúť ďalej k trvalému vzťahu!

Spoločná zamilovanosť

Poznáte to, pre iných je váš chlapec, s ktorým chodíte, obyčajný, ale vám pri stretávaniach búcha srdce, cítite mravce v bruchu, lietate v oblakoch a svet sa vám zdá nádherný. Konečne ste stretli ideál! Na to sa nedá zabudnúť. Je pravdou, že toto je len prvé kolo nádejného vzťahu, ale ak sa neskoršie vyskytnú protirečenia medzi vami, máte sa o čo oprieť. Spomienka na tie krásne momenty vás drží nad vodou.

Podobnosť vo viacerých oblastiach života

Aby sa mohol vzťah neustále rozvíjať, lebo čo rastie, to žije, treba mať podobný náhľad na svet. Hoci sa protiklady priťahujú, ale ak ich je veľa, vznikajú hádky medzi partnermi, ktoré iste aspoň jednu stranu hádžu do pozície utláčaného. Hľadať si partnera len na to, aby ste dosiahli to, čo vy nemôžete získať, to často končí veľkým sklamaním, a to možno práve vtedy, keď už máte danú vec v suchu. Veľký vekový rozdiel je tiež na uváženie, teda ak chcete dlhodobý vzťah a zdieľať spolu aj starobu.

Sloboda a samostatnosť

Slobodou vo vzťahu sa nemyslí mať milencov a robiť si úplne čo chcem. Napríklad, ak je žena doma s deťmi, muž veľa pracuje, neumožní jej, aby si šla zacvičiť či posedieť s priateľkou, iste sa bude cítiť neslobodne. Ak drží kasu jeden z partnerov, a ten druhý sa musí spovedať z každého eura, ktoré utratil, postupne sa bude cítiť tiež ako vazal. Spovedať sa partnerovi so všetkým, nemať žiadne tajomstvo, je tiež dvojsečnou zbraňou. Zaváňa to duševnou tyraniou a vo vzťahu sa stráca príťažlivosť, nemáte potom čo objavovať.

Rovnováha medzi “má dať” a “dal”

Žena obskakuje muža, zahŕňa ho starostlivosťou matky. Chyba! Treba si uvedomiť, že sú partnermi. Často hrajú dvaja manželia medzi sebou úlohu typu syn a matka. V dnešnej dobe platí aj opačná verzia, vzťah dcéra a otec. Ak pocítite, že sa váš vzťah blíži k tomu, že je jeden z partnerov synom či dcérou, treba s tým niečo robiť, pokým nie je neskoro. Partner, ktorý je v úlohe pasívnejšieho, teda len berie, začne hľadať inde, lebo sa nemôže realizovať. Tu naviažeme na ďalšie.

Spolupráca

Doprajte si navzájom činnosti, v ktorých si budete podávať štafetu. Napríklad, ak obaja pracujete, každý týždeň sa budete striedať vo varení večere. Niektoré činnosti, ktoré obaja neradi robíte, si rozdeľte tiež na striedačku, napríklad umývanie WC a kúpeľne, utieranie prachu atď. Nebojte sa komunikovať a priznať, že vás niečo nebaví. Každý má niečo, z čoho sa mu ježia chlpy. Tvorivosť a zlepšováky, ktoré objavíte pri činnosti, ktorá vás nebaví, vás môžu spojiť. Ak príde choroba jedného z partnerov, aspoň vás nezaskočí práca, ktorú ste ešte nerobili.

Empatia

Vojsť do hlbín duše svojho partnera v zamilovanosti je ľahké, ale keď prídu všedné časy, vtedy sa ukáže umenie spolu existovať. V tom nám pomáha empatia, teda vcítenie sa do toho druhého. Niekto má túto vlastnosť vrodenú, iní sa jej musia naučiť. Ak spolu nedokážete o niektorých veciach komunikovať verbálne, píšte si listy alebo sms či e-maily. Počúvajte teda svojho partnera všetkými zmyslami!

Schopnosť vyjednávať

Komunikáciou sme sa dostali k predposlednému tajomstvu. Niekomu sa bude zdať, že vyjednávanie nepatrí do ľúbostného vzťahu, ale opak je pravdou. Každý z nás je osobnosťou, slabšou či silnejšou, máme svoje sny a túžby, ktoré sa dajú istý čas potlačiť, ale nakoniec si ich aspoň sčasti chceme splniť. Ak má byť vzťah dlhodobý, potrebuje kompromisné jednanie oboch partnerov. Predsa len sa vo vzťahu spájajú protiklady, muž a žena, ktorí chcú tvoriť jeden celok a to vyžaduje aj schopnosť presadiť sa, ak má partner iný názor, na druhej strane, vedieť prijať iný názor toho druhého.

Spoločné ciele a túžby

Spoločným cieľom vzťahu sú často deti, ich dobrá budúcnosť, primerané vzdelanie a zabezpečenie šťastného domova. Treba však hneď na začiatku manželstva myslieť aj na to, že raz vyletia z hniezda a vy ostanete sami. Teda okrem detí majte spoločné túžby, napríklad cestovanie, koníčky a vôbec náhľad na život. Nezaskočí vás potom, ak sa dá jeden z vás na politiku, alebo začne chodiť viac do kostola. Tu si treba vziať príklad z bezdetných párov, ktoré dlho vydržali spolu.