Odporúčame

Diana

Diana

Mám dar, s ktorým môžem pomôcť aj vám v ťažkej životnej situácii. Viac »

Ďalšie veštice online
Veštica Adrianalin

Adrianalin

Osobný kód 153

Veštica Zdena

Zdena

Osobný kód 165

Veštica Janka

Janka

Osobný kód 174

Veštica Sara

Sara

Osobný kód 176

Cesta k trvalej láske - definovanie vzťahu

V partnerstve by mala vládnuť v prvom rade láska, neha a porozumenie. Zásah inej osoby tu nemá čo hľadať. Medzi dvoch ľudí môže vstúpiť len Boh, pravdaže, ak sú obidvaja veriaci. Ak ste sa dočítali, že sa spolu nehodíte, možno vás povzbudia nasledujúce riadky.

Cesta k trvalej láske - definovanie vzťahu

Milí čitatelia týchto stránok partnerskej zhody, prečítali ste si rôzne informácie o slnečných i mesačných znameniach, dokonca, kto sa s kým hodí. Novodobá astrológia netvrdí, že ak je napätý aspekt medzi partnermi (čiže jednoducho až naivne povedané, že sa nehodia spolu), nemôžu byť tí dvaja spolu nikdy šťastní. Platí tu skôr, lepší je kvadrát či opozícia, čiže napätie, ako by nemal byť žiaden aspekt, čiže nuda. Na druhej strane, ak sú medzi partnermi priaznivé aspekty, nazvané napr. trigóny a sextily, je to dar od nebies, ale treba ich rozvíjať. Berte toto všetko naozaj ako informácie a teóriu. Máte svoju slobodnú vôľu, a tak možnosť výberu, po ktorej ceste budete kráčať. Človek je veľmi zložitý tvor už len po fyzickej stránke. O duchovnej, duševnej resp. psychickej ani nehovorím.

Najjednoduchším riešením (netvrdím, že najlepším!) je, ak dvaja prídu na to, že sa spolu nehodia, rozísť sa. Ak si pritom obidvaja neuvedomili svoje chyby, ktoré robili vo vzťahu, vkĺznu skôr či neskôr do podobného vzťahu, ak však nerezignovali a nerozhodli sa pre osamelosť či až celibát. Pristúpme k prvej podmienke či rade pre tých, ktorí sa predsa len rozhodli pre partnerstvo.

Definovanie vzťahu a umenie viazať sa

„Čím som pre teba? Som tvoja kamarátka? Priateľka? Chodíme spolu? Či len spolu spíme? Som tvoja spolubývajúca? Matka? Sestra? Človek, ktorý mi vypĺňa chvíle samoty?“

Vyzerá to, že sa hráme so slovíčkami, ale skôr či neskôr, vzťah dospeje do štádia, kedy ho je potrebné definovať. Píšem trochu všeobecne, ale rozumejme tomu, že sme na stránke o partnerskej zhode. Pokúšame sa nájsť aspoň sčasti odpoveď na otázku, prečo to vo vzťahoch tak často nevychádza.

Kamarát

Kamarát je človek, ktorý o vás všeličo vie, môžete mu hocikedy zavolať, ísť s ním do kina, ak aj on chce. Zdôveriť sa mu s bežnými vecami, ale nehovoríte mu všetko o sebe do hĺbky. Je vám viac ako sused z vedľajšieho vchodu, veď toho ste si nevyberali. Kamaráta si vyberáme, nemáme s ním intímnosti či hlboké duševné preciťovanie.

Priateľ

Priateľ nemusí byť človek, s ktorým máme intímne sexuálne prežívanie. Ak som žena, je mi priateľkou či priateľom človek, s ktorým zdieľam svoje hlboké duchovné i duševné procesy, ktoré zažívam pri trápení, radosti, svojich snoch a vážnych cieľoch do budúcna. Samozrejme, aj tu si nechávam niečo len pre seba.

Hovoríme však o vzťahoch. V našich časoch, kedy sa ľudia hneď neženú na matriku či do kostola, ak sa zamilujú a spoznajú hlbšie svoju lásku, je tento názov PRIATEĽ aj názvom pre človeka, s ktorým sa aj fyzicky intímne stýkame, a pritom s ním nemusíme žiť v jednej domácnosti, čiže je to náš milenec či milenka. Ľudia, ktorí sa nechcú viazať alebo sa viazanosti boja, či toho druhého berú ako „prestupnú stanicu“, nazývajú aj intímneho partnera kamarátom. Či je to správny výraz, musia posúdiť oni.

Strach z viazanosti

Ďalšou novodobou fázou je žitie spolu na divoko, čiže manželstvo bez potvrdenia, na skúšku. Či je to správne, to môžu posúdiť zas len tí dvaja, záleží od nich, či majú naozaj spoločný názor na vec. Isté je, štatisticky je to tiež preverené, že skorý nástup intímnosti a spolužitia prináša problém rozčarovania medzi partnermi. Stratili svoju slobodu, a pritom nie sú oficiálny partnerský pár. Kde je príčina? Aspoň u jedného z partnerov sa tu dá šípiť strach z viazanosti. Prečo? Potrebuje snáď zadné dvierka na ústup? Skôr či neskôr príde potreba viazanosti medzi partnermi, je potrebné si to povedať, psychika človeka to potrebuje počuť, povedať si nahlas, že súhlasia obidve strany s definíciou vzťahu, a tak vlastne vzťah legalizovať. Nemyslím tým hneď kostol či matriku, i keď žijeme v právnom štáte a tento spôsob legalizácie je ešte stále najzaužívanejší. Niektorí si to povedia medzi štyrmi očami, iní aj pred priateľmi či rodinou.

Vyslovené „áno“ urobí medzi dvojicou v duši jasnosť. Vzniká záväzný vzťah.

Či bude takým až do smrti, záleží na oboch. Niektorí ľudia môžu namietať, že sa to dnes už nenosí. Nie je to tak! V žiadnom období človek necítil takú silnú potrebu byť pri niekom v dobrom i zlom ako teraz! V minulosti totiž žili ľudia v malých spoločenstvách. Každý o každom vedel. Boli problémy, partneri aj vtedy občas zahýbali, každý o každom vedel, ale pritom človek tak necítil samotu. Patril niekam i k niekomu. Nemyslím tým vlastnenie partnera. Žije sa tak ešte niekde na dedinách, ale už aj tam tento súdržný život vymiera. Dnes väčšinou sedia ľudia pred televízorom, žijú svet filmov a telenoviel. Áno, pre niektorých je to únik pred pocitom úplnej samoty. Možno si už pri svojom iluzórnom spôsobe života ani neuvedomujú, že im uniká naozajstný život.

Z čoho majú ľudia strach? Prečo sa boja definovať svoj vzťah a viazať sa?

V tomto prípade je potrebné zájsť až do detstva. Zistiť, či ten, kto sa bojí záväznosti, nebol svedkom odcudzenia sa svojich rodičov alebo či nebol sám jedným z rodičov odmietnutý. Pomôže psychologické sedenie s kvalitným terapeutom, kedy dokážeme odpustiť tým, ktorí nám v detstve ublížili. Nakoniec odpustiť aj sebe, svojej utkvelej predstave, že sme neboli dosť dobrí na to, aby nás naši milovaní blízki ľúbili.

Prvý krok k trvalému vzťahu

Ak neviete, v akom vzťahu žijete, kto ste svojmu partnerovi a cítite práve teraz, že potrebujete definovať vzťah, urobte to! Jasnosť vo vzťahu je potrebná. Inak žijete zo dňa na deň v neistote, ktorá narúša vzťah v jeho ďalšom rozvoji. Aby ste si obidvaja zapamätali, že ste si definovali vzťah, urobte si z toho rituál. Budete mať na čo spomínať a upevní to viac váš vzťah. Vyberte si k nemu hudbu, prostredie a spôsob spoločne, hocijakým i veľmi originálnym spôsobom. To ste vy dvaja a bodka! Ak ste prešli krízou alebo bolo vaše manželstvo či iný vzťah doteraz len formalitou, a vy teraz cítite i chcete byť spolu, čo vám v tom bráni, aby ste si svoj vzťah znova zadefinovali? Môžete urobiť slávnosť pre celú rodinu alebo podľa vášho vkusu, urobiť si trebárs novú súkromnú svadbu v dvojici.

Spracované voľne podľa knihy Hansa Jellouscheka - Desatoro trvalej lásky.