Veštica Janita

Janita

Osobný kód 162

Veštica Mária

Mária

Osobný kód 151

Jasnovidka Diana

Diana

Osobný kód 157

Jasnovidka Renáta

Renáta

Osobný kód 152

Príčiny ubližovania v láske

Dvaja ľudia sa stretnú. Bôžik lásky ich oboch trafí presne do srdca. Preskočí iskra. Zamilujú sa do seba. Všetko okolo nich je nádherné, bez jednej chybičky! To, čo hovorí partner, je zaujímavé atď. Je im spolu dobre. Prídu však dlhé všedné dni a partneri sa ukážu v tom pravom svetle...

Príčiny ubližovania v láske

Jana s Františkom boli na návšteve u známych. Domáca pani podávala kávu a koláč. František koláč vychválil do neba slovami: “Taký koláč mi ešte Jana neupiekla.” Hádajte, čo nasledovalo. Jana bola ticho, ale ranilo ju to. Poviete si, že taká maličkosť… Pre koho ako! Mohla to obrátiť na žart, žmurknúť na Fera a povedať: “No ale viem iné veci, ktoré si ceníš oveľa viac ako koláč...” Štvalo ju to, preto bola ticho. Keď sa vrátili domov, zaliezla do spálne, a nie k Ferovi do obývačky ako obvykle. Zvykli sa večerami rozprávať, či sledovať televízny program držiac sa pritom za ruky. Keďže bol futbal, Fero si ani neuvedomil, že jeho prítulná Janulka nesedí v ten večer pri ňom.

Táto banálna záležitosť Janu ranila, ale postupne na to zabudla. Všetko sa vrátilo do bežných koľají. Veď si inak s Ferom rozumeli. Veru tak, pokým ale nešli k svokre, Janinej mame. Po dobrom obede sa chcel zaťko zavďačiť svokre, preto povedal: “Taký dobrý obed Janka ešte neuvarila.” Nemyslel to zle, len chcel svojej svokre ako dobrý zať polichotiť. Janka sa zháčila, ale zase bola ticho. Večer sa už však v spálni otočila Ferovi chrbtom. Keby bol manžel chcel ubližovať svojej žene zámerne, asi by si pamätal, prečo zrazu jeho žena nechce… Ten si však len pomyslel, že polovička má svoje dni, a tak sa stiahol i on do autonómie.

Odvtedy to s manželmi začalo ísť dolu vodou. Fero sedel večerami pri televízore a Jana zas pri počítači.

Čo bola najväčšia chyba? To ticho, ktoré nastalo po návštevách. Jany sa dotklo, vlastne si myslela, že jej Fero naznačuje, že nie je dobrou kuchárkou. Mohla mu to povedať hneď v ten večer, čo jej vadí. Pokojne sa mohla spýtať, či mu aj tá torta, ktorú upiekla k tridsiatke, nechutila. Dozvedela by sa, že mu chutila a dokonca veľmi! Janku však považuje za svoju naozajstnú polovičku, ktorá vždy vie, ako to myslí… Chcel si u druhých žien len nevinne šplhnúť. Bežne to v ich rodine robil jeho otec, a mama sa tomu len smiala. Keďže už jeho rodičia nežili, Jana to nemohla spoznať naživo.

Začína to banalitami

Niekde to však začne. Najhoršie je na tom fakt, že si myslíme, že sme už svojmu milovanému určite odpustili. Je to však inak. Malá bublinka, do ktorej sme obalili naše sklamanie či bolesť, nečakane praskne a vzťah je zrazu na rozpadnutie. Začína to ozaj banalitami, lebo vo vážnych veciach manželia väčšinou držia spolu.

Najväčšou chybou je, keď sme ticho a niečo v nás kvasí a kvasí.

Čo poradiť tým dvom? Pokojne komunikovať a nepodceňovať veci, ktoré si myslíme, že sú len hlúposťami. Janka by sa mala naučiť povedať, čo ju trápi hneď, ako to len pôjde. Fero sa tak dozvie, že ju trápi, že nie je pre neho najlepšou kuchárkou. On by jej zas vysvetlil, ako to bolo u nich doma. Nakoniec by možno upiekli spolu koláč, dali ho ochutnať známej i svokrovcom.

Rada hodná zlata: Rozprávať o tom, čo mi vadí, aj za cenu, že je to nepríjemné! Vysvetliť si všetko pokojne a až do konca, aby z malej vyrážky nebol hnisavý vred!

Ak Fero v budúcnosti niečo pochváli v intenciách “starého hriechu”, Jana sprisahanecky žmurkne, lebo už vie svoje… Spolu s manželom pečú to najlepšie manželstvo na svete! Nesplnené očakávania a bolestivé miesta majú obaja ľudia vo vzťahu, či si to priznajú alebo nie. Ak chce človek s niekým dlhodobo žiť, má sa vyrovnať s tým faktom, že treba byť najprv spokojný sám so sebou. Naše túžby nám do bodky nesplní nik na svete! Pohŕdanie a nevšímanie je jedným zo spôsobov ubližovania, až psychického týrania. Pramení však z človeka samého. Akí sme, takých ľudí si k sebe priťahujeme. Ak je pre vás niekto blízky len kusom nábytku, je to pre neho bolestivé, treba si to uvedomiť čím skôr.

Známa múdrosť: “Nerob druhým to, čo nechceš, aby robili tebe”, platí veky. Ako ste na tom vy? Ublížili ste dnes slovom, pohľadom či gestom niekomu? Poznáte aj ďalšiu múdru radu: “Nech slnko nezapadne nad vašim hnevom”? Povedzte si ju každý večer pred spaním, aby potom raz nebolo neskoro!