Odporúčame

Zdena

Zdena

Pokiaľ vás trápi akýkoľvek problém, som tu vždy pre vás. Viac »

Ďalšie veštice online
Veštica Ellis

Ellis

Osobný kód 164

Veštica Kavena

Kavena

Osobný kód 169

Veštica Sara

Sara

Osobný kód 176

Veštica Zuzana

Zuzana

Osobný kód 163

Strašidelné miesta na Slovensku (3. časť)

V dnešnej časti potulkov po strašidelných miestach na Slovensku vám predstavíme mrazivú minulosť Smolenického a Budatínskeho zámku, Červeného kameňa, Gelnice a ďalších miest.

Strašidelné miesta na Slovensku (3. časť)

Smolenický zámok

Smolenický zámok sa nachádza v Malých Karpatoch. Kedysi bol strážnym hradom a vďaka dobrej polohe slúžil i ako zastávka na obchodnej ceste. Rod Erdódyovcov nemal potrebné prostriedky na údržbu hradu, a tak začal chátrať. Zverili ho do opatery bývalému poddanému Tobiášovi Čekymu, ktorý bol krutý a bil poddaných. Rád si vymýšľal rôzne úlohy, ktoré nebolo možné splniť a následne nešťastníka potrestal. V zámku je však údajne dobrý duch, ktorý pomáhal ľudom vtedy i dnes. A tak, keď mal mládenec Kyseľ priniesť behom pár hodín list do Bratislavy a večer byť späť, čo bolo nemožné, dobrý duch zasiahol. Pred mužom sa zjavil záprah bielych koní, ktorý ho odviezol a priviezol. Keď to Čeky zazrel, preľakol sa, spadol do kolien a odvtedy už neubližoval. Biely záprah sa vraj zmenil na čierny a odniesol Čekyho nevedno kam. Údajne i dnes občas zahliadnuť za jasných nocí čierny konský záprah krúžiaci okolo veže zámku. Dobrý duch neskôr pomáhal i rodu Pálffyovcov pri prestavbe zámku a obyvateľom pre spokojný život.

Budatínsky zámok

Dcéra hradného pána Gašpara Suňoga, Katarína, sa odmietla vydať za starého pána Jakušica, za čo bola potrestaná a zamurovaná v hradnej veži. Jej nešťastná duša je tu vraj dodnes.

Červený kameň

Stará povesť vraví, že sa začal stavať na vrchu Kukla, kde na lúke žili svoj vlastný život víly a iné stvorenia. Víly vraj preniesli základy hradu do údolia Girdy, lebo ho nechceli na svojom vrchu. V údolí bol i dobudovaný a víly našli svoj kľud.

Vojenský cintorín vo Važci

V krásnej scenérii Tatier a pod modrou oblohou nájdeme tisícky hrobov padlých vojakov, väčšinou nemeckých. Hoci ho otvorili v roku 1998 a odpočíva tu 6500 obetí, ktoré sa už nikdy nevrátili domov, nemý odkaz je tu dodnes nezmenený. Pri pohľade na zástupy krížov v pekne upravenom cintoríne je človeku zrazu akosi bližšie k padnutým. K pocitom, s ktorými zrejme odchádzali z tohto sveta. Mnohí bojovali proti sebe, no v smrti si boli rovní. Nik vám nezaručí výjav padlej duše alebo strašenie o polnoci, no samotné precítenie tohto miesta prináša zimomriavky na chrbte.

Bzovik

Vraví sa, že na múroch pevnosti plače dcéra pána Balašu, ktorú uniesli a zabili mnísi, ako pomstu za to, že ich jej otec vyhnal z kláštora. Dodnes údajne nenašla kľud a za túto krivdu sa túla nocou.

Dobrá Niva

Povesť vraví, že hrad stojí na kopci, ktorý v košíku s kameňmi vyniesla dobrá Rózka s vílami, aby zachránila svojho milého pred šibenicou.

Gelnica

V pôvodne kráľovskom hrade z 13. storočia údajne blúdi nešťastná hradná pani Hedviga, ktorá pri dobití hradu chcela skryť svoje šperky a zlato v studni, aby ich neskôr našiel jej syn. Našiel ich ale kapitán s dvomi vojakmi, ktorých neskôr sťal, aby nevyzradili tajomstvo úkrytu. Potom sa hradná pani sama utopila v potoku, kde ju našli bezvládnu. Kapitán sa radšej prebodol mečom, než by sa vydal do rúk nepriateľov.