Odporúčame

Veštica Somezeda

Veštica Somezeda

Pomáham riešiť náročné problémy a nájsť orientáciu v živote. Viac »

Ďalšie veštice online
Veštica Gabriela

Gabriela

Som dostupná, zavolajte mi

Veštica Zoruna

Zoruna

Som dostupná, zavolajte mi

Veštica Sadia

Sadia

Som dostupná, zavolajte mi

Veštica Reja

Reja

Obsadená, zavolajte neskôr

Zdravie z lúk

Lúky sa zazelenali. Víkendové slniečko volá i do prírody. Teraz je najlepší čas na zbieranie väčšiny byliniek. Majú mladé lístočky i kvety. Mnohé sa zbierajú pri slnečnom svetle, keď sú kvietky najviac otvorené.

Zdravie z lúk

Každý z nás o ich sile vie. Mnohí sa o ne zaujímate a využívate ich na rôzne liečebné účely. Vyšlo mnoho kníh, atlasov i herbárov s premnohými múdrymi radami. Začítajte sa do niektorej z nich a nechajte sa očariť múdrosťou bylinkárok, ktoré ich zbierali a používali celé stáročia.

Liečivé bylinky

Sila liečivých rastliniek sa doteraz nestratila a mnohokrát pomáha pri prevencii. Mnohí si ešte pamätajú na liečebné recepty a úspechy Márie Trebenovej a jej knihy Lieky z božej lekárne. Nezmeškajte toto predletné obdobie, v októbri už bude neskoro. Mnohé sa dajú použiť i ako koreniny a príchute do jedál, hlavne šalátov. V zahraničných receptoch je ich používanie oveľa viac preferované ako u nás.

Skôr ako pripomienku námatkovo vyberám tie bežnejšie:

 • Kôpor - pôsobí proti plynatosti, kŕčom a je močopudný.
 • Palina - podporuje trávenie, spomaľuje krvácanie, vyháňa črevné parazity a upravuje menštruačný cyklus.
 • Bazalka - má antibakteriálny a protizápalový účinok. Pomáha pri chorobách dýchacích ciest, odstráneniu zápachu z úst, pri poruchách trávenia a migréne.
 • Pastierka kapsička - znižuje krvný tlak, zastavuje krvácanie, pôsobí aj na maternicu.
 • Nechtík (kvety) - má antiseptické a hojivé účinky, podporuje potenie, pomáha pri chrípke, nachladnutí, kašli, nádche, menštruácii a vredoch. Mladé lístočky sú jedlé.
 • Rumanček (kamilka) - má upokojujúci účinok, slúži aj na pokojnejší spánok, potláča menštruačné kŕče, bolesti žalúdka. Lieči ústnu dutinu, hrdlo, afty (opary na ústach), hodí sa i do kúpeľa na regenerovanie pokožky. V prípade žlčníkových kŕčov pomáha teplý obklad na boľavé miesto. Môžu ho piť pri bolestiach bruška i malé bábätká.
 • Čakanka - je bylinka pre znamenie Panny. Z nej sa zbiera i koreň na zábaly krku a dekoltu, pretože má tonizujúci účinok. Vyrába za z neho cigória, náhražka za kávu.
 • Praslička roľná - má však i podobnú Prasličku močiarnu, ktorá je jedovatá. Preto, ak nie ste si celkom istí, radšej ju nezbierajte.
 • Ľubovník bodkovaný (trezalka) - jeho žlté drobné kvietky svietia v zelenej tráve už zďaleka. Dakedy sa využíval i v ľúbostnej mágii. Liečia sa ním rany, preležaniny, pásový opar, či bolesti v uchu. Uvoľňuje napätie a depresiu, posilňuje nervovú sústavu, znižuje tvorbu žalúdočnej kyseliny. Lieči nepríjemné stavy menopauzy, i adolescencie, detské pomočovanie, nespavosť. Ak sa popáleniny natierajú olejčekom z neho, neostávajú jazvy.
 • Maliny - poznáme hlavne ako červené sladučké plody. Z ich mladých listov sa odporúča čaj hlavne diabetikom ako močopudný prostriedok. Majú aj detoxikačný účinok a pomáhajú aj pri silnej menštruácii. Ako obklady sú účinné na popraskanú kožu, ale aj zlatú žilu.
 • Žihľava - z jarných lístkov sa dajú robiť omáčky. Šťava či sirup z nej má silné detoxikačné účinky, podporuje silu organizmu. Obličkám pomáha filtrovať a vyplavovať kyselinu močovú. Ak sa čajom z nej oplachujú vlasy, podporuje to ich kvalitu, zamedzuje ich vypadávanie a tvorbu lupín.
 • Skorocel - bývajú dva druhy, veľký a kopijovitý. Sú to ránhojiči i pri kožných chorobách, vyrážkach, či zlatej žile. Sú vhodní ako prvá pomoc v prírode pri uštipnutí hmyzom, či zvieratami, zabránia infekciám. Sú vhodní i na detský kašeľ, pri žalúdočnom a črevnom katare, pri ťažkostiach s pečeňou, žlčníkom, močovým mechúrom, alebo ženskom bielom výtoku. Pomáha i pri liečbe inkontinencie. Z čerstvej šťavy je vynikajúci obklad na choré, či unavené oči. Semená sú preháňadlo.
 • Šalvia lekárska - už jej názov ju vystihuje. V prípade črevných a žalúdočných chorôb sa aplikuje proti plynatosti a hnačke. Pôsobí aj proti nadmernému poteniu, pri poruchách činnosti štítnej žľazy a v období klimaktéria. Požíva sa i na výplachy hrdla, do kúpeľa, kde dezinfikuje vodu a ničí plesňové ochorenia. Neodporúča sa dojčiacim matkám, ani jeho nadmerné a dlhodobé používanie bez dlhších prestávok. Pomáha tráviť mastné jedlá, ak sa pridá ako korenie.
 • Divozel malokvetý - kvitne od júna do októbra. Zbierame kvety a to spravidla ráno, kým sú kvety rozvité. Používa sa pri chorobách dýchacích ciest, najmä pri suchom i čiernom kašli, reume a nezahojiteľných ranách.
 • Baza čierna - všestranné využitie je všeobecne známe. Tvorí predovšetkým základ pre čajové zmesi, ktoré majú upokojujúci, močopudný a potopudný účinok. Využívajú sa kvety, ale neskôr i plody. Pri zjedení veľkého množstva čerstvých plodov môžete pocítiť nevoľnosť, dávenie a bolesti brucha.
 • Púpava lekárska - lieči zápal očí, obsahuje veľa vitamínov, minerálnych látok, hlavne kálium a dokonca i bielkoviny. Čaj z listov, alebo aj koreňa zlepšuje činnosť žalúdka, podporuje tvorbu žlče, odbúrava škodliviny, znižuje hladinu cholesterolu. Dá sa jesť i ako šalát a z hlavičiek sa pripravuje púpavový med.
 • Lipa - lipový kvet je najpoužívanejším liečivom proti chrípke a prechladnutiu. Odvar v kúpeli pôsobí proti nespavosti, neuróze a znižuje i krvný tlak.

Základné liečivé čaje

Čaje z čerstvo odtrhnutých byliniek majú veľkú silu. Bude však i čas studených, hmlistých a vlhkých dní. Keď prídete uzimení z vonku, dobre padne teplý bylinkový čaj s medom. Bylinky odjakživa dodávali ľuďom odolnosť na prekonanie chorôb. Svoju energiu letných dní, slnka a voňajúcej zeme nám môžu odovzdať cez svoju liečivú silu, ak o ňu prejavíte záujem. Namiešajte si vlastné čaje, ktoré budú obsahovať bežne dostupné bylinky, ktoré ste si v lete vlastnoručne nazbierali. Nič sa nestane, ak niektorú vynecháte, či pridáte inú. Miešajú sa poväčšine v rovnakom pomere. Po dvoch, troch týždňoch však treba každý čaj na 2 - 3 týždne vysadiť. Najdôležitejšie je vaše vnímanie. Či to vaše vedomie prijme s chuťou, otvoreným myslením, čiže s určitým druhom lásky a vďaky.

Liečivé rastliny a čaje

Detský čaj

Zloženie: fenikel, kamilka, mäta, medovka, chmeľ.
Použitie: má upokojujúce a uvoľňujúce účinky pri zažívacích problémoch spojených s plynatosťou. Podporuje trávenie a chuť do jedla.

Čaj na chudnutie

Zloženie: medovka, mäta, šalvia, kamilka, žihľava, ľanové semeno.
Použitie: čaj na chudnutie obsahuje látky, ktoré podporujú tlmenie chuti do jedla, urýchľujú vyprázdňovanie a napomáhajú látkovej výmene v organizme.

Diabetický čaj

Zloženie: medovka, mäta, fazuľové lusky, nechtík.
Použitie: vhodným používaním liečivých rastlín môžeme priaznivo ovplyvniť priebeh chorôb, akou je napr. cukrovka. Podobne ako inzulín, ovplyvňuje výmenu sacharidov.

Čierny čaj s mätou

Zloženie: mäta pieporná, čierny čaj.
Použitie: čaj obsahuje triesloviny, tonizujúce látky a tanín, ktorý podporuje chuť do jedla a zmierňuje bolesti hlavy.

Ženský čaj

Zloženie: myší chvost, materina dúška, alchemilka, medovka, ľubovník.
Použitie: je vhodný pri ženských ťažkostiach, menštruácii, v období klimaktéria a zápaloch maternice. Je odporúčaný v tehotenstve, po pôrode na zotavenie organizmu a pri poruchách látkovej výmeny.

Urologický čaj

Zloženie: vrbovka, praslička roľná, breza bradavičnatá, žihľava, ľanové semeno, materina dúška.
Použitie: pôsobí kladne pri liečbe zápalových ochorení močových ciest, ľadvín a vďaka vrbovke málokvetej je vyhľadávaný pri liečbe prostaty. Napomáha pri vyplavovaní piesku a ľadvinových kamienkov.

Čistiaci, ľadvinový čaj

Zloženie: petržlen, žihľava dvojdomá, praslička roľná, rumanček pravý.
Použitie: čistiaci čaj pôsobiaci ako čistič tela, odstraňuje soľ z tela a kĺbov. Pomáha pri liečení dny, osteoporózy, poruchách chrbtice a pohybového aparátu. Má močopudný účinok a napomáha pri ochoreniach mechúra a obličiek, lieči reumu, poruchy srdcového rytmu, je vhodný pri vodnatieľke a na liečenie kataru. Doporučuje sa hlavne Kozorožcom (na pohybový aparát, osteoporóza), Váham (obličky), Levom (srdce, chrbtica) a Pannám (črevné potiaže)

Čaj pre mužov

Zloženie: žihľava, fenikel, rumanček pravý, materina dúška, mäta pieporná, kukuričné vlasy.
Použitie: má podporný účinok pri poruchách prostaty, očisťujúci a omladzovací účinok, upravuje trávenie a vylučovanie moču, činnosť pečene, ľadvín, pankreasu a čriev.

V starších článkoch tu na Moneu nájdete i horoskop zdravia. K jednotlivým znameniam je priradená ich najúčinnejšia bylinka. Prevoňajte si byt, či kanceláriu vôňou byliniek, vychutnajte si čajík a posilnite sa zdravím z našich lúk.